Çağrı merkezi buluta taşınırsa…

netkadver

SYS ile önemli bir ‘ilk’i gerçekleştiren Net-Ka, Diyarbakır’daki çağrı merkezini buluta taşıdı.

Net-Ka Telekomünikasyon Çağrı Merkezi, hem çağrı merkezi hem tele satış ve perakende satış işlemlerini yürüten bir şirket olduğunu vurgulayan Amiral Ayyıldız, kurumsal yapı hakkında bilgiler paylaştı. Çağrı merkezi alanında faaliyet göstermek üzere 2010 yılında kurulan şirket, sadece İstanbul’da değil, Anadolu’nun farklı noktalarında hem özel sektöre hem de kamuya çağrı merkezi desteği sunuyor. Kamuda etkinliklerini pekiştirmek için çalışmalarının olduğu detayını paylaşan Ayyıldız, çağrı merkezinde inbound, outbound hizmetler ve tele-satış hizmetleri sunduklarını belirtti. Bu bilginin ardından Ayyıldız, geleneksel çağrı merkezi yapısının değişimini örnekledi. Buna göre, eskiden müşteri temsilcisinin 20-30 tane numara araması istenirken, bugün işleyiş çok daha farklı. “Müşteri temsilcimiz numarayı veya kişiyi görmüyor, bir yere numara yazmak zorunda değil, arama yapıldığını siz biliyorsunuz ve herşey kontrol altında” detayını paylaşan Ayyıldız’ın da dikkat çektiği gibi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Standardı’nın devreye girmesiyle müşteri bilgisi gizliliği sağlanıyor. Sistem, hedeflerle uyumlu biçimde işliyor. Geleneksel çağrı merkezi yapısından sıyrılarak yenilikleri benimseyen şirketleri ise Ayyıldız’ın belirttiği gibi, öncelikle artan verimlilik ve güçlenen performans bekliyor.

İnternetiniz olsun, çağrı merkeziniz hazır

Bu potansiyeli gören Net-Ka, son yılları çağrı merkezinde altyapıyı geliştirmek için doğru iş ortağını arayarak geçirdi. “Ama istediğimiz verimi bir türlü alamadık” eleştirisini yapan Ayyıldız, SYS ile işbirliğinin gelişimini şöyle anlattı:

“SYS ile ihtiyaçlarımızı konuşurken, ‘neleri yapabiliriz?’ sorusunun üzerine gittik. SYS,

firmaların ihtiyaçlarını anlayabilen bir firma. SYS’nin geliştirdiği Viases programını kullanıyoruz. Birçok programa kıyasla, ihtiyaçlarımıza karşılık ideal bir program. Türkiye’de en az 200 bin insanın çalıştığı bir platformdan bahsediyoruz. Viases, bu sektörde kullanım söz konusu olduğunda ilk sıralarda geliyor.”

Net-Ka ve SYS işbirliği yaklaşık 8 aylık geç-mişe sahip. SYS’nin hizmet ve desteğine hep ulaşabildiklerinin altını çizen Ayyıldız, “SYS, bizi bulut yapısı ile tanıştırdı. Böylece çağrı merkezi yapısında ikinci evreye geçtik” vurgusunu eklemeden geçmedi. Diğer uygulamaların standart yapısına karşılık, SYS’nin ihtiyaca uygun, kişiselleştirilmiş yapısı da cabası. Bulut teknolojiler aslında bireysel ve kurumsal hayatımızın her noktasında var. “Çağrı merkezi sektöründe ise bu bir ilklerden” yorumunu yapan Ayyıldız, şu detayları paylaştı: “SYS’nin altyapısına ve ekibe güveniyoruz.

Bu nedenle bu teknolojiye geçişte tereddüt yaşamadık. Bu yapıda maliyet minimize edilmiş durumda. İstediğiniz lokasyonda kurulumu yapabiliyor ve verilerinize ulaşabiliyor, bilgi güvenliği ve hız açısından sorun yaşamıyorsunuz. Uygun internet bağlantınızın olması kâfi. Bu anlamda buluttan çok memnunuz.”

İstanbul ve yeni lokasyonlar da bulutta konumlanacak Aradan geçen süreçte Net-Ka, yaklaşık 60 kişinin çalıştığı Diyarbakır çağrı merkezinin tamamını buluta taşımış. İstanbul lokasyonu ile paralel ilerleyen bir sistem var. Bu paralel işleyiş, bulut yapısındaki artıları kolayca görme fırsatı yaratıyor. Işte bu nedenle hedef, İstanbul çağrı merkezini de bulut yapısına taşımak. Veriler Net-ka’nın veri merkezinde saklanıyor ve bu da Net-ka’nın müşterisi olan şirketlerin içini rahatlatıyor. Sürekli artan ses kayıtları karşısında sürekli BT altyapısına yatırım ihtiyacını bertaraf eden bulut teknolojileri, çağrı merkezi yapısında artan verim demek. “8 ay, çağrı merkezini buluta taşımak konusunda bir başarı hikayesi yaratmamızı, bir ilki ortaya koymamızı sağladı” diyen Ayyıldız, hedeflerini de paylaştı. Yine Doğu bölgelerde birkaç çağrı merkezi lokasyonu daha gündemde ve buralarda da bulut teknolojisinden yararlanılacak. Çünkü bu yapı, sağladığı faydalarla Ayyıldız’ın tabiriyle bir ‘vazgeçilmez’ halini alıyor, hem çalışanlar hem de hizmet sunulan müşteri için avantajlar sunuyor. “Sizin tek yapmanız gereken çağrı merkezinin kurulacağı lokasyona fiber bağlantıyı götürmeniz” diyen Amiral Ayyıldız, projelerini anlatmayı sürdürdü:

“Bu da her noktaya gidebilmek demek. Bulut sayesinde her noktada bir BT yetkilisi görevlendirme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Sonuçta bulut yapısının dışardan desteklenebilen bir sistem olması apayrı bir fayda noktası. Bu kapsamda 2015 yılı için yine ‘bulut teknolojileri tabanlı çağrı merkezi’ olarak iki nokta daha planlıyoruz. İstanbul’daki çağrı merkezini de 2015 yılının ilk çeyreğinde bulut yapısına taşıyacağız. Bulut teknolojisinin avantajları ortada, bu konuda SYS partnerimiz ve her türlü sorunumuza, talebimize yanıt arayan, çözümler sunan bir yapı.”

 

WhatsApp chat